استفاده از سلفون به منظور بسته بندی و محافظت محصولات بسیار مرسوم شده به طوری که این کار می تواند به کمک سلفون کشی دستی یا با کمک ماشین آلات اتوماتیک انجام گیرد . مزیت های استرچ پالت محصولات فراوان است که محافظت از رطوبت ، گرد و خاک و انسجام بسته ها از معروف ترین ویژیگی این نوع بسته بندی می باشد . دستگاه استرچ پالت در انواع مختلف با کاربرد های متعدد تولید می شود که در ادامه به آن اشاره می کنیم .

دستگاه استرچ پالت رومیزی :

استرچ پالت رومیزی

مدل های کوچک و دستی سلفون کش ها برای مصارف خانگی یا فروشگاهی کاربرد دارد. برای مثال پوشش سلفونی بر روی کالاهایی همچون گوشت ، میوه و سبزیجات است .

دستگاه استرچ پالت دستی :

استرچ پالت دستی

مدل های استرچ پالت دستی نیز وجود دارد که رول فیلم استرچ داخل دستگیره ای قرار می گیرد و با نیروی دست لایه های نایلون را به دور بسته مورد نظر می کشند . این وسیله برای کارهای محدود و تکی استفاده می شود .

دستگاه استرچ پالت صنعتی :

استرچ پالت صنعتی

در مصارف صنعتی و تجاری ، برای پیچیدن نایلون استرچ می بایست از ماشین استرچ استفاده نمود . بسته های تجاری و سایر اقلامی که می بایست سلفون کشی شوند به روی پالت قرار داده می شوند تا حمل و نقل آنها به راحتی صورت گیرد . کالای قرار داده شده به روی پالت به کمک لیفتراک روی دستگاه قرار داده می شود تا آماده کشیدن فیلم نایلون شود . از این رو به این ماشین ها دستگاه استرچ پالت گفته می شود . نایلون های مورد استفاده با توجه به وزن و شرایط مختلف ضخامت های گوناگونی دارند و میزان کشش آنها قابل تنظیم است .

در مدل های دیگه استرچ پالت به جای سلفون پیچی می توان از نایلون شرینگ و مشعل حرارتی استفاده کرد که به آن دستگاه شیرینگ پالت گفته می شود . از پر استفاده ترین استرچ پالت ها دستگاه استرچ فرودگاهی نام دارد که ضمن اندازه و وزن کم ، به کمک چرخ های تعبیه شده قابل جابه جایی است که در جاهای نظیر فرودگاه ها و مراکز حمل و نقل و باربری ها استفاده می شود .